Forma terapii właściwa dla osób które z różnych przyczyn nie mogą fizycznie uczestniczyć w sesjach w gabinecie terapeutycznym. Najczęściej na terapię online decydują się osoby przebywające poza granicami kraju.
Emigracja niesie ze sobą wiele trudności które mogą wpływać na nasze samopoczucie i stan psychiczny.
Tęsknota za bliskimi
Dwa najczęstsze warianty – emigruje cała rodzina lub jedno z rodziców zostaje z dziećmi w kraju. W obu przypadkach, może jednak towarzyszyć nam uczucie pustki i osamotnienia. Wyjeżdżając z ojczyzny, zostawiamy za sobą pewien etap życia. Zmiana miejsca zamieszkania, powoduje zmianę pracodawcy, sąsiadów czy znajomych i przyjaciół. Część więzi zostaje zerwanych na zawsze. Nawet jeśli mamy przy sobie najbliższych, to jednak może być nam ciężko sobie z tym poradzić.
Różnice kulturowe
Decydując się na wyjazd do innego kraju, często w ogóle nie myślimy o tym jak wielkiego szoku kulturowego możemy doświadczyć. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości może okazać się naprawdę trudne.
Poczucie własnej wartości
Emigracja zarobkowa często wiąże się z pracą poniżej kwalifikacji. Również warunki życia osób przebywających na emigracji, mogą być gorsze niż w Polsce. Zdarza się, że okoliczności takie jak praca czy wspólne mieszkanie, zmuszają do przebywania wśród ludzi z którymi ciężko znaleźć nam wspólny język – to wszystko może znacząco obniżyć poczucie własnej wartości.
Bariera językowa
Nawet znając dobrze język, możemy czuć się wyobcowani. Często po przyjeździe do danego kraju okazuje się, że język wyuczony w szkole niewiele ma wspólnego z tym który słyszmy dookoła. Martwimy się popełnianymi błędami, brakiem odpowiedniego akcentu, niewystarczającym zasobem słów. Czujemy blokadę, nie potrafimy swobodnie wyrazić naszych myśli.
Trudności językowe jak i koszty terapii w kraju zamieszkania często uniemożliwiają korzystanie z pomocy na miejscu. W takiej sytuacji terapia online może być jedynym rozwiązaniem.
Przez wiele lat sceptycznie podchodzono do możliwości prowadzenia efektywnej terapii online. Najnowsze badania pokazują jednak jasno, że terapia online może być równie skuteczna co spotkania bezpośrednie. Ważniejszy od formy kontaktu, jest wybór terapeuty. Koniecznie należy upewnić się, że osoba do której zgłaszacie się po pomoc, ma odpowiednie wykształcenie i uprawnienia. Więcej na temat tego czym się kierować wybierając terapeutę można znaleźć tutaj.
Wszelkie informacje na temat moich kwalifikacji, znajdziecie Państwo w zakładce „O mnie”. Lata pracy z osobami zamieszkującymi różne zakątki świata, jak również doświadczenie własne życia na emigracji, to dodatkowy atut.
Decydując się na terapie online pamiętaj aby:
- podczas sesji w pokoju nie było innych osób
- zapewnij sobie prywatność, zamknij drzwi/ okna, upewnij się, że możesz rozmawiać swobodnie
- wyłącz radio/telewizor
- wycisz telefon
- postaraj się aby nikt podczas sesji Ci nie przeszkadzał
- zadbaj o dobrą jakość połączenia internetowego
Podobnie jak w przypadku klasycznej formy spotkań z psychoterapeutą, psychoterapia online przebiega wg ścisłych zasad dotyczących zarówno częstotliwości, długości sesji jak i warunków w jakich powinna się ona odbywać.