Z jakimi problemami można udać się do psychoterapeuty?

Najczęściej do psychoterapeuty zwracają się osoby doświadczające różnego rodzaju problemów osobistych i emocjonalnych. Zazwyczaj osoby te zwracają się do specjalisty gdy różnego rodzaju objawy i związane z nimi poczucie dyskomfortu stają się nie do zniesienia.

Problemy życiowe

Praktycznie codziennie musimy konfrontować się różnego rodzaju trudnościami: w domu, w relacjach z bliskimi, w pracy, w kontaktach z innymi ludźmi. Wiele sytuacji z życia codziennego wpływa na nasze samopoczucie i stan psychiczny. Każdy miewa tzw. „gorsze okresy” którym towarzyszą rożne negatywne stany emocjonalne jak np.: obniżenie nastroju, nadmierne zamartwianie się, złość lub poczucie niezrozumienia, osamotnienia. Takie stany emocjonalne są całkowicie naturalne. Nie jest to możliwe by zawsze, o każdej porze i w każdej sytuacji, myśleć tylko pozytywnie być radosnym i pełnym energii. To, że w jakimś okresie naszego życia odczuwamy smutek, czy też tracimy motywację do działania, nie znaczy, że konieczna jest natychmiastowa wizyta u psychoterapeuty. Taki stan może wynikać z różnych przyczyn: nadmiar obowiązków zawodowych , pora roku, zmęczenie. Często wystarczy, że skończy się gorący okres w pracy, przyjdzie wiosna, czy po prostu w dzień wolny porządnie się wyśpimy i nasze samopoczucie wróci do normy.

Jeśli zauważymy u siebie lub naszych bliskich:

  • długotrwale utrzymujący się smutek, lęk, poczucie bezradności, zamartwianie się, brak nadziei,
  • nie radzenie sobie z własnymi stanami emocjonalnymi, powodujące trudności w codziennym funkcjonowaniu
  • problemy w relacjach z innymi ludźmi np. poczucie niezrozumienia, napady złości, wchodzenie w konflikty, izolowanie się, powierzchowność relacji, odrzucanie bliskich
  • zachowania nałogowe: nadużywanie substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne (np. zakupoholizm, nadmierne korzystanie z internetu, pracoholizm, hazard)

są to sygnały, że problemy które przeżywamy mogą przekraczać nasze możliwości przystosowawcze. Jeśli czujemy, że tracimy kontrolę nad własnym życiem a wyjście z trudnej sytuacji samodzielnie wydaje nam się niemożliwe to znak, że warto sięgnąć po pomoc specjalisty.

Psychoterapia a rozwój osobisty

Psychoterapia może być również traktowana jako narzędzie rozwoju osobistego. Jeśli pragniemy zrozumieć swoje reakcje, przyczyny własnego postępowania i źródło naszych zachowań to psychoterapia jest najlepszą drogą do poznania samego siebie. Uczęszczając na psychoterapię, zyskamy wgląd w motywy swojego postępowania, to z kolei może pomóc nam, w pracy nad sobą.