Podjęcie decyzji o terapii to jedna z trudniejszych decyzji w życiu. Nie jest łatwo przyznać się przed samym sobą, że problemy nas przerosły i potrzebujemy profesjonalnej pomocy.
W dodatku, kiedy już zdecydujemy się na ten krok pojawia się kolejny problem.
Jak wybrać odpowiedniego psychoterapeutę?
Wybór odpowiedniego psychoterapeuty, to najważniejsza decyzja osoby chcącej podjąć terapię. Od tego, do kogo postanowimy uczęszczać, zależy bardzo wiele, dlatego tak ważne jest, aby nasza decyzja była przemyślana. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę i o co warto dopytać psychoterapeutę zanim podejmiemy decyzję.
Psychoterapeuta kto to jest?
Psychoterapeuta to wysoko wykwalifikowany specjalista, posiadający wykształcenie wyższe na kierunkach medycznych, społecznych lub humanistycznych, który przeszedł co najmniej 4-letnie specjalistyczne szkolenie podyplomowe w jednym z wybranych nurtów psychoterapii, obejmujące m.in. praktykę pod superwizją, staż kliniczny oraz psychoterapię własną.
ZAPAMIĘTAJ: Psycholog to nie psychoterapeuta!
Bardzo często zawód psychologa błędnie kojarzony jest z psychoterapią.
Jeśli ktoś mówi, że uczęszcza na terapię do psychologa to najczęściej jest to po prostu niewiedza i nieświadome używanie błędnego nazewnictwa. Bardzo prawdopodobne jest również to, że psycholog do którego uczęszczamy ukończył szkolenie podyplomowe i zdobył uprawnienia do prowadzenia psychoterapii. Faktem jest, że wśród osób szkolących się na psychoterapeutów, największy odsetek to absolwenci psychologii. Pamiętajmy jednak, aby zapytać o szkołę psychoterapii w której zdobywał uprawnienia. Dyplom magistra psychologii nie jest wystarczający. Zdobycie wykształcenia wyższego, niezależnie czy będzie to tytuł magistra psychologii czy innego kierunku to dopiero początek długiej i trudnej drogi do certyfikatu psychoterapeuty.
Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku lekarzy psychiatrów. Bez dalszego szkolenia w którejś z certyfikowanych szkół psychoterapii, nawet studia medyczne nie uprawniają do prowadzenia terapii.
Psychoterapeuta, psycholog, psychiatra to trzy odrębne zawody wymagające zupełnie różnych umiejętności a kwalifikacje do ich wykonywania, zdobywa się w zupełnie różnych szkołach. Jeśli osoba z którą rozmawiasz twierdzi inaczej lub nie potrafi wskazać różnic między tymi specjalizacjami, miej się na baczności. Niestety w Polsce wciąż czekamy na uregulowanie sytuacji prawnej zawodu a brak jednoznacznych przepisów pozwala na nadużycia ze strony osób nie posiadających odpowiednich kwalifikacji.
Podsumowując
Psychoterapia jest zawodem odrębnym, wymagającym specyficznego wieloletniego przygotowania i wykonywanym według określonych reguł. Nie zapomnijcie zapytać na pierwszym spotkaniu o kwalifikacje potencjalnego terapeuty. Od jego umiejętności, wykształcenia i doświadczenia zależy Wasze zdrowie psychiczne. Nie pozwolilibyście żeby złamaną rękę leczył Wam weterynarz upewnijcie się więc, że o Wasza głowę również zadba osoba do tego odpowiednio przygotowana.
Relacja terapeutyczna
Przebieg sesji i sposób pracy terapeuty zależy w dużej mierze od modalności (szkoły psychoterapii) w jakiej dany terapeuta pracuje. Jednak równie duże, jeśli nawet nie większe znaczenie mają indywidualne predyspozycje psychoterapeuty. Żeby terapia przynosiła efekty, konieczne jest nawiązanie tzw. relacji terapeutycznej. Jest to szczególny rodzaj więzi między pacjentem a psychoterapeutą. Niezależnie od nurtu, relacja psychoterapeutyczna jest obecnie uznawana za jeden z najważniejszych czynników leczących w procesie terapeutycznym. Nawiązanie dobrej współpracy z terapeutą, opartej na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu jest niezbędne dla osiągnięcia ustalonych wcześniej celów.
To kogo wybierzecie na swojego terapeutę będzie miało bezpośredni wpływ na to jak będą przebiegały sesje, jaki efekt i po jakim czasie przyniesie psychoterapia. Dlatego nie bójcie się zadawać pytań, szukać opinii a nawet przejść się do kilku różnych terapeutów zanim zdecydujecie u którego rozpocząć terapię.